☎ (098) 442-34-08; (066) 921-41-19; (093) 500-82-85 ✉ office@didactica.com.ua
(пусто)
 
Валюта:
English  Русский  Украинский 

Новини

Голосування

Версія для друку Версія для друку

Мікропрепарати "Зоологія" (100 штук)

3500.00 грн.
Артикул:  000506
Кількість:  

Набір мікропрепаратів "Зоологія"


1. Призначення
Комплект мікропрепаратів "Зоологія" призначений для проведення широкого спектру лабораторних і демонстраційних робіт, спрямованих на вивчення біологічних об'єктів на клітинному і гістологічному рівнях, при вивченні курсу біології по розділу «Тварини».

Дана комплектність дозволяє забезпечити ідентичними мікропрепаратами кожне робоче місце учня, що в свою чергу дозволяє раціонально використовувати час уроку для пояснення нового матеріалу всьому класу, а також організувати цікаве проведення уроків одночасно для всіх учнів.

Препарати оброблені консервантами, змонтовані на предметних стеклах, закриті покривними стеклами. Кожен препарат маркований етикеткою з номером і назвою. Комплект мікропрепаратів покладений в коробку зі спеціальними пазами для мікропрепаратів.

2. Комплектність розрахована на клас:

1 - Поздовжній зріз гідри - 15 штук
2 - Членики стрічкового хробака - 15 штук
3 - Зріз дощового черв'яка - 15 штук
4 - Ротовий апарат метелика - 5 штук
5 - Кінцівка бджоли - 15 штук
6 - Ротовий апарат комара - 15 штук
7 - Ротовий апарат сарани - 5 штук
8 - Евглена - 15 штук

3. Умови експлуатації і зберігання


Проводити лабораторні роботи слід в добре освітлених приміщеннях. При використанні препарату не слід торкатися руками області, на якій розташований об'єкт.
Після проведення лабораторної роботи слід робити укладання мікропрепаратів в гнізда відповідно до схеми, зображеної на внутрішній стороні коробки.
Зберігати комплект рекомендується в сухому, провітрюваному приміщенні.


4. Інформація для вчителя
1. Поздовжній зріз гідри
На поздовжньому зрізі тіло гідри має форму подовженого мішечка. Передній кінець, на якому знаходиться рот, більш широкий. Щупальця не завжди потрапляють у площину препарату при приготуванні зрізу. Протилежний кінець тіла витягнуть у вигляді стебельця. Стеблинка утворює підошву, за допомогою якої гідра прикріплюється до різних предметів. Усередині тіла гідри є кишкова порожнина.
Стінки тіла гідри складаються з двох шарів клітин: зовнішнього і внутрішнього. Клітини зовнішнього шару дрібніші, їх форма наближається до кубічної, пофарбовані вони більш інтенсивно. Функція цих клітин - утворення шкірно-мускульного мішка. В основі кожної клітини мається скорочувальний апарат - мускульне волоконце, що грає важливу роль при русі гідри. У зовнішньому шарі розташовані також нервові клітини з відростками. Нервові клітини контактують між собою і шкірно-м'язовим мішком, утворюючи мережу. Наявність нервової мережі сприяє координації руху гідри при скороченні і переміщенні.
У внутрішньому шарі клітини видовжені, стовпчасті. Головна їхня функція - перетравлювання їжі. Вони виділяють у кишкову порожнину травний сік, під дією якого їжа в значній мірі перетравлюється. Це початковий етап травлення, він відбувається в кишковій порожнині. Остаточне травлення відбувається всередині клітин, які вистилають кишкову порожнину. Ці довгі стовпчасті клітини на своїй поверхні утворюють вирости цитоплазми (псевдоподии, або ложноножки), за допомогою яких вони захоплюють дрібні не переварені шматочки їжі. Переварювання цього матеріалу відбувається всередині клітин у травних вакуолях. У підставі стовпчастих клітин є скоротливі м'язові волокна, які відіграють важливу роль при скороченні і переміщенні гідри. На зрізі видно, що деякі клітини внутрішнього шару мають джгутики. Їх рух сприяє перемішуванню частинок їжі. Чи не переварені залишки їжі викидаються назовні через рот.
Під малим збільшенням добре видно 2 шари клітин, загальні риси їх будови. Щоб розглянути деталі будови необхідно використовувати велике збільшення.
Завдання. Замалювати поздовжній зріз гідри. Відзначити: рот, кишкову порожнину, стеблинка, зовнішній шар клітин, внутрішній шар клітин.

Відповісти на питання:
1.Які роль відіграє рот в життєдіяльності гідри?
2.Каково значення зовнішнього шару клітин?
3.В чому особливість травлення гідри?
4.Які клітинні структури забезпечують здатність гідри до скорочення і переміщенню?


2. Членики стрічкового хробака
Стрічкові черв'яки - це паразитичні хробаки. Вони паразитують у кишечнику людини і тварин. Зазвичай їх тіло складається з головки, шийки і довгої стрічки, складеної з члеників. Паразитичний спосіб життя в умовах, де удосталь є переварена їжа, привів до спрощення їх організації. У стрічкових черв'яків немає травної і видільної систем. Ці процеси черв'як здійснює всією поверхнею тіла. Головні структури, які входять до складу кожного членика, - органи розмноження: яєчник з маткою і безліч сім'яників. Ці тварини гермафродити, вони запліднюють самі себе. У міру дозрівання членика матка, заповнена яйцями, збільшується в об'ємі і заповнює весь членик. Зрілі членики є тільки на самому кінці стрічкового хробака. Вони відриваються і з калом виходять назовні. За добу з зараженої людини виноситься близько 5 мільйонів яєць.
Виявлення члеників у складі калу має діагностичне значення в медичній практиці. Це говорить про зараженості людини стрічковим черв'яком.
Завдання. Розглянути членик під мікроскопом і замалювати його.

Відповісти на питання:
1.Як організований членик?
2.В чому значення членика для стрічкового хробака?
3.Про що говорить виявлення членика стрічкового хробака в аналізі калу людини?


3. Зріз дощового черв'яка (поперечний)
Зовні тіло хробака покрито захисним шаром клітин - це покривна тканина. Вона виконує захисну функцію, клітини цієї тканини виділяють слиз. Під покривної тканиною, щільно примикаючи до неї, розташована багатошарова м'язова тканина, що забезпечує скорочення тіла в довжину і в діаметрі, завдяки чому відбувається рух хробака. У м'язовому шарі м'язи орієнтовані в двох напрямках. Безпосередньо до покрову примикають м'язи, розташовані по кільцю. Їх скорочення зменшує діаметр тіла хробака. До кільцевим м'язам примикають поздовжні м'язи, їх скорочення викликає зменшення довжини тіла хробака. Покривна тканина і м'язова об'єднуються разом і утворюють шкірно-м'язовий мішок.
У центральній частині зрізу у вигляді кільцевої структури виявляється кишечник: зріз проходить через кишку. Спинна сторона кишки утворює впячивание в просвіт кишечника (тіфлозоль), що збільшує всмоктувальну поверхню кишечника. До основи тіфлозоля примикає спинний кровоносну судину, який є складовою частиною кровоносної системи дощового черв'яка. У центрі тіфлозоля також проходить кровоносну судину.
До черевній стороні мускульного мішка примикає черевна нервова ланцюжок, до вершини якої, в свою чергу, примикає черевної кровоносну судину.
Між шкірно-м'язовим мішком і кишечником розташована порожнина тіла, заповнена рідиною, що робить тіло хробака пружним. Поверхня порожнини тіла, складена з внутрішньої поверхні шкірно-мускульного мішка і зовнішньої поверхні кишечника, покрита особливим шаром клітин. Ці ж клітини утворюють і поперечні
перегородки, що розбивають порожнину тіла на камери, відповідні числа члеників. У порожнині тіла в кожному членику на поперечному зрізі можуть виявлятися трубочки видільної системи. Кожна трубочка одним кінцем сполучається з порожниною тіла, іншим - відкривається назовні.
Завдання. Замалювати поперечний зріз дощового черв'яка. Відзначити спинну і черевну сторони, покривну тканину, шкірно-м'язовий мішок, кишечник, кровоносні судини: спинний і черевної, а також нервову ланцюжок, порожнина тіла, клітини, що вистилають її, трубочки видільної системи.

Відповісти на питання:
1.Як визначити на поперечному зрізі спинну і черевну сторони дощового черв'яка?
2.В чому значення порожнини тіла?
3.На якій стороні тіла розташована нервова ланцюжок?
4.Що таке шкірно-м'язовий мішок? У чому його значення?


4. Ротовий апарат метелика
Метелики - представники загону лускокрилих. Вони харчуються квітковим нектаром. Ротові органи метеликів - сисні. Вони мають вигляд довгого смоктального хоботка, згорнутого в спіраль. За допомогою хоботка метелик висмоктує нектар з глибини нектарників, хоботок при цьому розпрямляється.
Завдання. Замалювати хоботок метелики, згорнутий в спіраль.


5. Кінцівка бджоли
Бджоли - представники загону перетинчастокрилих. Вони живуть складно організованими співтовариствами. Робочі бджоли злизують і смокчуть квітковий нектар ротовими органами, спеціально пристосованими для цього. Нектар потрапляє в зоб, а потім бджоли поміщають його в осередки сотів, де він перетворюється в мед. Мед використовується для вигодовування личинок. Крім нектару, бджоли збирають з квіток пилок. Груди і ноги робочої бджоли покриті волосками. Це допомагає бджолам збирати пилок. Пилок разом з нектаром відкладається в стільники і використовується для вигодовування личинок. Крім того, ноги робочих бджіл за своєю будовою пристосовані до будівництва осередків стільників з воску.
Завдання. Замалювати кінцівку бджоли. Відзначити щіточку біля основи великого членика. Виписати в зошит значення щіточки.


6. Ротовий апарат комара
Комарі - представники загону двокрилих. Кровоссальні комарі, до яких відносяться малярійні комарі і комарі кулекс, пристосовані до харчування кров'ю великих теплокровних тварин і людини.
У малярійного комара самка висмоктує крові по масі набагато більше маси свого тіла. Кров необхідна, щоб самка могла відкласти яйця, з яких розвиваються личинки. Малярійні комарі через кров переносять малярійний плазмодій, який є збудником важкого захворювання людини - малярії.
Кулекс можуть переносити плазмодії птахів, збудників западнонільской лихоманки, японського енцефаліту.
Ротовий апарат кровосисних комарів представлений довгим хоботком, за допомогою якого самка комара проколює шкіру тварини або людини і смокче кров.
Завдання. Замалювати ротовий апарат самки кровосмоктаючого комара.

Відповісти на запитання: «Які хвороби людини переносять кровосисні комарі?»


7. Ротовий апарат сарани
Сарана є представником загону прямокрилих. Це - рослиноїдна комаха, має гризучий ротовий апарат.
Дорослі сарани утворюють скупчення особин - зграї, здатні перелітати на значні відстані. Розміри зграй іноді настільки великі, що займають площу в сотні гектарів. Так, в 1962 г сарана проникла з Ірану в Туркменію. Спільний фронт поширення комах склав 160 км. Зграя опускається на посіви культурних рослин і знищує їх. Підраховано, що потомство однієї самки за час свого розвитку з'їдає більше 300 кг рослин. Сарана - небезпечний шкідник для сільського господарства.
Завдання. Розглянути під мікроскопом ротовий апарат сарани.

Відповісти на запитання: «Чим живиться сарана?» Письмово виконати завдання: охарактеризувати ротовий апарат сарани; порівняти ротовий апарат кровосмоктаючого комара, метелики і сарани.


8. Евглена
Евглена - представник класу джгутикових, є одноклітинним тваринам (тип найпростіші), мешкає у водному середовищі. Вона живе у водоймах зі стоячою водою.
Евглени мають мікроскопічні розміри. Передній кінець у неї більш круглий, задній - загострений. Форма тіла зберігається завдяки наявності щільної оболонки. На передньому кінці клітини є тонкий довгий ниткоподібний джгутик. Це орган руху. Евглена здійснює джгутиком обертальні рухи, за допомогою яких просувається вперед.
При великому збільшенні в клітці виявляється округле ядро. Воно розташоване ближче до заднього загостреного кінця клітини. Ядро - це структура, в якій знаходиться вся спадкова інформація, що передається нащадкам.
Якщо евглена розвивалася на світлі, то в її цитоплазмі можна побачити близько 20 овальних органел - мітохондрій. Такі ж органоїди присутні і в клітинах рослин. У хлоропластах відбувається процес фотосинтезу. Хлоропласти забезпечують синтез усіх органічних речовин, які необхідні для життя евглени.
Якщо евглена розвивалася в темряві, то хлоропластів немає. У цьому випадку евглена харчується як звичайне тварина, засвоюючи розчинені органічні речовини з навколишнього середовища.
У передній частині клітини, ближче до джгутикові, помітна скорочувальна вакуоль. Вона необхідна для видалення надлишку води, що надходить в клітку, тому евглена живе у водному середовищі. Крім того, скорочувальна вакуоль виконує функцію виділення продуктів розпаду.
У самій верхній частині переднього кінця евглени знаходиться невелика щільна структура - вічко. Це світлочутливий органоид, який допомагає евглену знаходити найбільш освітлені частини водоймища.
Завдання. Розглянути евглену при малому і великому збільшенні. Замалювати в зошиті. Відзначити передній і задній кінець тіла, ядро, цитоплазму, оболонку, джгутик, вічко, скоротливу вакуоль, хлоропласти.
Відповісти на питання:
1. Що об'єднує евглену зі світом рослин?
2. Які риси життєдіяльності евглени дозволяють віднести її до тваринного світу?

Є питання?

Ви можете задати нам питання за допомогою наступної форми.

Ім'я:

Email

Будь ласка, сформулюйте Ваші питання щодо: Мікропрепарати "Зоологія" (100 штук):


Введіть число, зображене на малюнку
code